Bp Mering: piękno prowadzi człowieka do Boga


5 grudnia 2019 r., tekst i foto: ks. AT

Bp Mering: piękno prowadzi człowieka do Boga

„Piękno jest jedną z najważniejszych dróg prowadzących człowieka w stronę Pana Boga”, powiedział ks. bp Wiesław Mering po projekcji filmu „Polichromia turkowska - wielkość talentu Józefa Mehoffera”, która miała miejsce w kinie „Tur” w Turku.
 
W czwartkowy wieczór (5 grudnia) Pasterz Kościoła włocławskiego, wraz z najbliższymi współpracownikami (ks. Mateuszem Szurgotem, ks. Zbigniewem Łukasikiem oraz piszącym te słowa), uczestniczył w premierze filmu dokumentalnego poświęconemu autorowi polichromii w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Wśród gości zaproszonych przez miejscowego burmistrza, Romualda Antosika – obok Księdza Biskupa – znaleźli się również proboszczowie parafii znajdujących na terenie miasta, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kulturowych, osoby zaangażowane w powstanie filmu oraz mieszkańcy Turku i okolic.
 
Pasterza Diecezji oraz obecnych w sali kinowej powitał gospodarz miasta, który przybliżył również osobę jednego z najwybitniejszych krakowskich malarzy i witrażystów okresu Młodej Polski. Wymienił też najważniejsze jego prace: witraże w gotyckiej kolegiacie św. Mikołaja w szwajcarskim Fryburgu czy dekoracja malarska skarbca królewskiego na Wawelu. Podkreślił, że potwierdzeniem kunsztu Mehoffera są liczne nagrody zdobyte na wystawach w różnych zakątkach świata. Po krótce zarysował też historię najsłynniejszego dzieła Mehoffera, czyli powstałej w latach 1933-1939, turkowskiej polichromii.
 
Następnie Krzysztof Paluszyński, reżyser i scenarzysta filmu, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania prezentowanego dokumentu. I tu na pierwszym miejscu wymienił ks. prał. Marka Kasika, proboszcza parafii NSPJ w Turku.
 
Kulminacyjnym momentem wieczoru była projekcja około godzinnego obrazu, podczas którego widz mógł poznać bliżej postać krakowskiego artysty, ucznia Jana Matejki, oraz ścieżkę jego zawodowego rozwoju. Oprócz aktorów wcielających się w role: Józefa Mehoffera, jego małżonki oraz ks. Józefa Florczaka, proboszcza parafii NSPJ w latach 1931-1942, na ekranie pojawiają się eksperci w dziedzinie stuki, jak: dr hab. Michał Haake, prof. UAM w Poznaniu, prof. dr hab. Dariusz Markowski z UMK w Toruniu czy Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, którzy w ciekawy i przystępny sposób ukazują kunszt krakowskiego malarza, podkreślając walory i niepowtarzalność jego warsztatu.
 
W filmie występują także: prawnuczka artysty oraz wspomniany już obecny ks. Kasik. Autorzy przypomnieli także prace renowacyjne turkowskiej polichromii, jakiej przed kilkoma laty podjęli się najlepsi koserwatorzy pod kierunkiem dr Ewy Roznerskiej-Świerczewskiej. ich trud sprawił, że dzieło Mehoffera rozbłysło na nowo pierwotnym blaskiem.
 
Poszczególne sceny opisywanego dokumentu nagrywane były w Turku, Włocławku, Krakowie i innych miastach związanych z twórczością Mehoffera (np. w Paryżu). Wykorzystane zostały też materiały archiwalne, jak np. bogata korespondencja artysty z ks. Florczakiem, dokumenty, fotografie oraz oryginały prac malarza. Niezwykłości zdjęć realizowanych przez Mirosława Kubiaka, dopełnia muzyka autorstwa Marcina Sadyego.
 
Po zakończonej projekcji, ks. bp Wiesław Mering, wyrażając wdzięczność za zaproszenie, powiedział, że Dom Biskupów Włocławski może poszczycić się posiadaniem portretu bp. Karola Radońskiego, autorstwa Mehoffera. Gratulując zaś twórcom filmu, hierarcha stwierdził, że zrealizowany przez nich dokument pozwala wysmuć wniosek, że „poprzez zachwyt nad pięknem sztuki człowiek może dojść do pogłębienia swojej religijności”.
 
Przed powrotem do Włocławka Ksiądz Biskup zatrzymał się na krótko w Muzeum Miasta Turku, w którym znajdują się szkice jedynej w swoim rodzaju polichromii, projekty witraży oraz inne oryginalne dzieła Józefa Mehoffera.
 
Film „Polichromia turkowska - wielkość talentu Józefa Mehoffera”, którego producentem jest PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. z Warszawy, po premierze w Turki i Krakowie, trafi do repertuaru kin na terenie całego kraju; ma zostać także wyemitowany w telewizji ogólnopolskiej. Planowana jest również jego dystrybucja na płytach DVD.