Bp Mering na Jasnej Górze: naszą powinnością jest walczyć o życie nienarodzonych

30 listopada 2018 r., tekst: o. Stanisław Tomoń/BPJG; foto: http://www.jasnagora.com

Msza św. w intencji wznowienia prac nad poprawką do ustawy, dotyczącej planowania rodziny i obrony życia, odprawiona została w piątek, 30 listopada na Jasnej Górze. Przybyli przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina, którzy przed ołtarzem Królowej Polski modlili się o natychmiastowe wprowadzenie prawa chroniącego życie dzieci nienarodzonych.

Modlitwa odbyła się dokładnie rok od złożenia w Sejmie projektu #ZatrzymajAborcję wraz z rekordową liczbą 830 000 podpisów poparcia. W styczniu Sejm poparł projekt w pierwszym czytaniu bardzo dużą liczbą 277. głosów. Przeciwników życia na sali sejmowej było ponad dwa razy mniej niż zwolenników. Projekt utknął później w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a od lipca znajduje się w specjalnej podkomisji ds. Zatrzymaj Aborcję.

Eucharystię przebłagalną za grzech aborcji odprawił bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Koncelebrowali: wikariusz biskupi ks. prał. Sławomira Deręgowski; bp Oleg Butkiewicz z Białorusi oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Wśród obrońców życia obecnych na Mszy św., była działaczka komitetu #ZatrzymajAborcję Kaja Godek. „Dziś gromadzimy się przy Obrazie Matki Bożej tutaj, na Jasnej Górze, aby modlić się w intencji tych wszystkich, którzy podejmują trud walki o tych, którzy są bezbronni – powiedział witając wiernych o. Waldemar Pastusiak - Pragniemy modlić się w intencji tych wszystkich, którzy poświęcają swoje siły, swój czas, aby walczyć o obronę dzieci nienarodzonych”.

Bp Wiesław Mering na początku Mszy św. odczytał komunikat abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. „«Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości». Tak mówił Jan Paweł II w 1997 r. w Kaliszu – przypomniał w komunikacie abp Gądecki - Z wielkim bólem widzimy, że w Polsce to prawo człowieka do życia ciągle jest łamane. Na straży życia ludzkiego stoi sama nauka. Obraz USG pokazuje dziecko w pierwszych tygodniach życia w łonie matki. Ok. 20 tygodnia po poczęciu zaczyna bić serce dziecka. (…) Wobec tych faktów naukowych nie możemy przechodzić obojętnie”.

„Obywatele naszego kraju popierają ten projekt (#ZatrzymajAborcję), który wyklucza przesłankę eugeniczną. Jest to ważny krok w stronę ochrony życia każdego człowieka. Biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze na swoim zebraniu plenarnym 19 listopada br. zwrócili się z prośbą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Prośbę o modlitwę w tej intencji kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli”.

„Od lat zabiegamy, argumentujemy, mobilizujemy opinię publiczną, apelujemy do sumień, korzystamy z życzliwej pomocy katolickich środków (…) przekazu, a mimo to przebijamy się z trudem. Naszą naglącą i dramatyczną powinnością jest stanąć do walki – apelował w homilii bp Wiesław Mering - I będzie to walka nierówna, nie tylko dlatego, że embrion nie jest medialny, że się nie skarży, że nie głosuje i nie bierze udziału w manifestacjach, ale także dlatego, że skłonni jesteśmy myśleć, że nie dysponujemy wystarczającą wiedzą, aby działać skutecznie. Może myślimy, że kwestia losu ludzkiego embrionu została dawano temu rozstrzygnięta, a nas już nie dotyczy, a skoro nas nie dotyczy, to znaczy, że też nas nie obchodzi. Mamy poczucie, że wszystko zostało przesądzone, że politycy już nad niczym nie panują, że całą kontrolę przejęła bioinżynieria. A może się nam wydaje, że są sprawy ważniejsze, jak choćby przeciwstawianie się eutanazji czy małżeństwom homoseksualnym, a wreszcie, być może, boimy się, że na placu boju zostaniemy sami, groteskowi i śmieszni?”.

Nazajutrz, w sobotę, 1 grudnia, w Kaplicy Miłosierdzia na Jasnej Górze spotkają się częstochowscy obrońcy życia, aby w godzinie modlitwy Anioł Pański rozpocząć czuwanie, które zakończy 9-cio miesięczną nowennę w intencji prawnej finalizacji akcji #ZatrzymajAborcję, i wprowadzenia poprawki do ustawy dotyczącej planowania rodziny i obrony życia.

Na podstawie danych z 2015 r., 96% dokonanych w Polsce aborcji przeprowadzonych zostało ze względu na podejrzenie choroby bądź niepełnosprawności dziecka.