Grąblin: rekolekcje dla doradców życia rodzinnego

17 czerwca 2019 r., tekst: Iwona Tomczak; tofo: Amelia Siuda-Koszela

Grąblin: rekolekcje dla doradców życia rodzinnego

Tegoroczne rekolekcje dla doradców życia rodzinnego diecezji włocławskiej odbyły się tradycyjnie w Grąblinie, w dniach 14-16 czerwca. Na zaproszenie diecezjalnego duszpasterza rodzin, ks. Artura Krzyżanowskiego, prowadził je ks. Piotr Ochotny, wykładowca włocławskiego WSD, dr filozofii przyrody, specjalizujący się także w teologii pastoralnej. W konferencjach zapoznawał zgromadzonych słuchaczy (w liczbie blisko 55, w tym 3 nowych) z rozwojem filozofii od czasów przedsokratejskich aż po współczesność, ukazując rozwój antropologii. Omówił kolejno pojawiające się prądy myślowe, a na ich tle przedstawił antropologię chrześcijańską i jej uzupełniające się ujęcia: św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu. Ten wywód doprowadził do przedstawienia teologii małżeństwa jako wzajemnego daru z siebie dwojga osób, dokonującego się przez ciało, bo w nim od początku zakorzeniona jest zdolność wyrażania miłości. Ten dar jest darem osobowym, czyli świadomym i dobrowolnym, z natury bezinteresownym. Domaga się on afirmacji całej osoby, w jej strukturze cielesno-duchowej, dla niej samej, a nie dla tego, co można od niej uzyskać. Podstawą antropologii chrześcijańskiej jest szacunek dla ciała ze względu na wcielenie i zmartwychwstanie Chrystusa; św. Paweł nazywa ciało chrześcijanina świątynią Ducha Świętego. Małżonkowie powołani są do świętości, a drogą do niej jest zachowanie czystości ciała i serca. Chrześcijaństwo wymaga, by miłość zastąpiła prawo. Ostatnia konferencja poświęcona była istocie ludzkiej miłości w ujęciu papieża Pawła VI, na podstawie jego encykliki Humanae vitae, oraz myśli hiszpańskiego filozofa Juliana Mariasa.

Doradczyni diecezjalna, Małgorzata Bojarska, przedstawiła zebranym normy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży – Kodeks właściwego postępowania w diecezji włocławskiej, przypomniała i udostępniła bardzo ważny dokument Stolicy Apostolskiej – Kartę Praw Rodziny, w którym podkreślono, że nic nie jest w stanie zastąpić rodziny w wypełnianiu jej misji; zaprezentowała pomoc „Naszego Dziennika” - Szkoła bez LGBT. Poradnik dla rodziców. Zainicjowała  także wśród doradców 3 róże różańcowe w intencji obrony życia i rodziny oraz zatrzymania fali demoralizacji w Polsce.