Skarby z Włocławka na Wawelu


31 stycznia 2020 r., ks. Zbigniew Łukasik

Skarby z Włocławka na Wawelu

Wystawa „Skarby epoki Piastów” to nowo otwarta wystawa Zamku Królewskiego na Wawelu, zorganizowana z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. Jak informuje Wawel „po raz pierwszy zaprezentowano najcenniejsze wyroby rzemiosła artystycznego pochodzące z czasów panowania dynastii piastowskiej”.
 
Wśród ponad pięćdziesięciu eksponatów znalazły się trzy cenne zabytki z Diecezji Włocławskiej: kielich (ok. 1350, Prusy Królewskie), pastorał (4 ćw. XIII w., Limoges) oraz pierścień (ok. 1350, gemma XX w., Polska) wydobyte na początku XX wieku z grobu biskupa Macieja z Gołańczy (1324-1364). 
 
Na ekspozycji można również oglądać Czarę włocławską (1 poł X w.), przechowywaną na co dzień w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zagadkowe naczynie zostało wykonane w Metz lub Sankt Gallen na początku X wieku, po niespełna tysiącu latach czara została odnaleziona na polu niedaleko Włocławka przez lokalnego rolnika. W czterech wypukłych medalionach i łączących je trójkątnych polach przedstawione zostały biblijne sceny wyzwolenia Izraelitów przez Gedeona z niewoli Madianitów.
 
Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce 20 stycznia, czyli dokładnie w rocznicę koronacji Łokietka. Dzień wcześniej Metropolita Krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, w katedrze wawelskiej sprawował mszę świętą w intencji króla Polski. W homilii przypomniał, że „historia Kościoła wyznaczona jest przez ludzi, którzy uwierzyli w prawdę o Jezusie Chrystusie, Bożym Synu”. Po mszy świętej miał miejsce prawernisaż wystawy, w którym wzięli udział zaproszeni goście.
 
Bezcenne dzieła sztuki - materialne symbole kultury czasów panowania dynastii piastowskiej można oglądać na Zamku Królewskim do 19 kwietnia 2020 r.