Święto młodych we Włocławku

13 kwietnia 2019 r., tekst: ASK, foto: Wojciech Kaczmarek

Święto młodych we Włocławku

Miłość i uwielbienie wyśpiewało Jezusowi 13 kwietnia około tysiąc młodych diecezjan podczas obchodów XXXV Światowych Dni Młodzieży w kościele św. Maksymiliana Kolbego we Włocławku.

Młodzi diecezjanie z ks. Przemysławem Pilarskim, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, stworzyli radosną wspólnotę, którą w tańcu i śpiewie poprowadził ks. prał. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Włocławskiej wraz z zespołem Emmanuel. Momenty tańca przeplatały się ze świadectwami „diecezjalnej rodziny” – tak siebie nazywa grupa, który wyjechała na ŚDM w Panamie z diecezji włocławskiej. Młodzi przywoływali panamskie przeżycia – doświadczenie energicznej i głęboko wierzącej wspólnoty Kościoła panamskiego, bliskości papieża Franciszka, doświadczenie Boga poprzez poświęcenie i dobroć Panamczyków, ale też wspominali tamtejszą kulturę. Jak przekonywali, wyraźnie odczuli Bożą miłość, a ŚDM w Panamie wciąż trwają w ich sercach i rodzą owoce. Po tych świadectwach wszyscy uczyli się panamskich tańców z pomocą wolontariuszy z parafii św. Maksymiliana. Podczas animacji ks. Stanisław Siurdyga i młodzi ochotnicy namalowali obraz Chrystusa, który stał się później punktem wyjścia do rozważań na temat wspólnoty Kościoła, która potrafi dostrzec prawdziwe oblicze Chrystusa. Organizatorzy przygotowali też wystawę pamiątek panamskich.

Młodzież mogła także skorzystać z sakramentu spowiedzi przed momentem centralnym spotkania – uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego. Ksiądz biskup przekazał serdeczne pozdrowienia od pasterza diecezji, ks. bp. Wiesława Meringa z obietnicą modlitwy. Zebranych, którzy modlili się o zdrowie dla biskupa włocławskiego, powitał ks. kan. Lesław Politowski, proboszcz parafii św. Maksymiliana, a homilię wygłosił ks. Sebastian Adamczyk – przywołał m.in. postać Carlosa Acutisa, który stworzył stronę internetową na temat cudów eucharystycznych i mówił: „Eucharystia to moja autostrada do nieba” oraz „wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jak kserokopie”. Kaznodzieja mówił o tym w kontekście poszukiwania swojego powołania życiowego, stawania się „oryginałami” na wzór świętych. – Bóg potrzebuje świętych kapłanów, sióstr zakonnych, mężów i żon, Bóg potrzebuje świętych ludzi młodych! (…) „Bez Ciebie nie ma dla mnie żadnego nieba” – ks. Adamczyk podsumował homilię słowami piosenki nieznanego autora. Spotkanie zakończyła wspólna agapa.