Żychlin: bp Mering przewodniczył odpustowi ku czci MB z Guadalupe

9 grudnia 2019 r., Fot. Amelia Siuda-Koszela

Żychlin: bp Mering przewodniczył odpustowi ku czci MB z Guadalupe

8 grudnia w parafii Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe i św. Jana Diego w Żychlinie uroczystości odpustowej ku czci Patronki parafii przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Liturgia odpustowa stanowiła preludium do zaplanowanej na 24 maja 2020 roku uroczystości konsekracji żychlińskiej świątyni, której dokona Biskup Włocławski.

W słowie wstępnym Biskup Włocławski przywołał osobiste wspomnienia związane z kultem Madonny z Guadalupe, pragnieniem powstania parafii pod Jej wezwaniem i trudem wznoszenia świątyni podjętym ochotnie przez mieszkańców Żychlina z księdzem proboszczem Waldemarem Szafrańskim.

Homilię wygłosił ks. Marcin Ziółkowski, student muzykologii na UKW w Bydgoszczy, który porównał akt konsekracji kościoła do dedykacji kompozycji muzycznej: „Kiedy kompozytor napisze dzieło, uzna je za wystarczająco piękne i dostojne, po zapisaniu ostatniej nuty dedykuje swą kompozycję komuś wielkiemu, znaczącemu lub bardzo ważnemu w jego życiu i prosi o łaskawe przyjęcie. Tak samo ta wspólnota parafialna pod batutą księdza proboszcza wieńczy dzieło budowy kościoła, a uznawszy go pięknym, a nawet najpiękniejszym budynkiem w Żychlinie i najbardziej godziwym pragnie dedykować go Trójjedynemu Bogu i Matce Najświętszej na wyłączną własność. I podobnie jak kompozycja muzyczna na papierze jest tylko zbiorem nut, kresek i innych znaków muzycznych, a nabiera ducha dopiero wtedy, gdy śpiewacy i instrumentaliści zamienią je w muzykę, tak samo świątynia jest wznoszona po to, byśmy wypełniali ją naszymi sercami, szczerą modlitwą, obecnością, wszystkim, co składa się na naszą codzienność i w niej odnajdywali źródło życia”.

Po Komunii Świętej przedstawiciele parafii podziękowali Księdzu Biskupowi za troskę i pasterskie serce okazywane żychlińskiej wspólnocie i zwrócili się z prośbą o dokonanie w maju aktu konsekracji świątyni. Nie zabrakło też słów życzeń i zapewnienia o modlitwie w związku ze zbliżającą się rocznicą urodzin Pasterza Kościoła Włocławskiego.

Hierarcha w podziękowaniu docenił tempo prac wykończeniowych i ujmujące piękno miejscowej świątyni. Zwrócił również uwagę na konieczność działania wspólnoty wierzących, by wobec szerzącego się zła i wrogich chrześcijaństwu ideologii nie pozostać obojętnym.

Ostatnim akordem liturgii odpustowej było poświęcenie kaplicy przedpogrzebowej i litania do Matki Bożej z Guadalupe z uroczystym Te Deum, po którym Ksiądz Biskup pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem.