Bp Wętkowski: jesteśmy w rodzinie Bożych przyjaciół

1 listopada 2021 r., ASK

Bp Wętkowski: jesteśmy w rodzinie Bożych przyjaciół

W Uroczystość Wszystkich Świętych bp Krzysztof Wętkowski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku.

Rzeszę świętych tworzą nie tylko oficjalnie wyniesieni na ołtarze przez Kościół, ale ochrzczeni ze wszystkich epok i narodów, którzy starali się wypełnić wolę Bożą z miłością i wiernością, przypomniał biskup włocławski. – Gdy będziemy udawali się na nasze cmentarze, pamiętajmy, że nie tylko stajemy nad grobami naszych przodków, ale wchodzimy w przestrzeń, gdzie królują wszyscy święci – mówił.

Uroczystość była okazją do refleksji, czemu ma służyć oddawanie czci świętym, uroczystość Wszystkich Świętych? Takie pytanie postawił i dał na nie odpowiedź św. Bernard: „Nasi święci nie potrzebują naszych honorów, a nasz kult niczego nam nie przydaje. Ze swej strony muszę przyznać, że gdy myślę o świętych, rozpalają się we mnie wielkie pragnienia” – pisał św. Bernard. – Jego odpowiedź jest aktualna do dzisiaj, taki jest sens dzisiejszej uroczystości. Patrząc na świetlany przykład świętych, mamy rozbudzić w sobie wielkie pragnienie, by być jak święci, czyli szczęśliwi, że żyjemy blisko Boga i jesteśmy w rodzinie Bożych przyjaciół – stwierdził biskup włocławski.