Diecezjanie włocławscy uczestniczyli w pielgrzymce tradycji łacińskiej na Jasną Górę


17 lutego 2024 r., ks. DK

Diecezjanie włocławscy uczestniczyli w pielgrzymce tradycji łacińskiej na Jasną Górę

Zwyczajem lat ubiegłych piątek i sobotę po Popielcu (16-17 lutego), to czas pielgrzymki tradycji łacińskiej na Jasną Górę. W tym roku pod hasłem: „Zatopieni w nadziei i Bożej Opatrzności”, u tronu Jasnogórskiej Pani wierni z całej Polski zebrali się po raz XVII na TRADICLARAMONTANA2024.
 
Wśród pielgrzymów z całego kraju byli również obecni wierni z diecezji włocławskiej: z Turku, Włocławka oraz Zduńskiej Woli wraz z ks. prał. Dariuszem Kalińskim.
 
Rekolekcje rozpoczęły się wspólnym, procesyjnym wejściem do Kaplicy Matki Bożej, gdzie następnie sprawowana była Msza św. Homilię wygłosił ks. Damian Kurzawski, wikariusz par. NSPJ w Turku. W swoim rozważaniu przekazał słowa błogosławieństwa i pozdrowienia od biskupa włocławskiego, a następnie zauważył 3 ewangeliczne rady wypływające z Janowego fragmentu o Weselu w Kanie Galilejskiej: Pan Jezus jest zawsze z nami, zarówno wtedy, gdy się nam powodzi, jak również gdy mamy jakiś kłopot; obok Niego jest z nami Maryja, która zauważa nasze niedostatki i przestawia je Panu; ważna w codzienności jest wspólnota wiernych, którzy razem z nami idą w jednym kierunku - do zbawienia.
 
W tym kontekście ks. Kurzawski cytował słowa bp. Wiesława Meringa, który mawiał, aby kochać ludzi, a używać rzeczy, nigdy odwrotnie. Zauważył jednocześnie, że dziś wielu ludzi ma z tym problem. „Króluje bowiem często wśród  nas praca, nauka, rozwój, a zapomina się o najbliższych”, mówił homilista, nawiązując do własnych doświadczeń z wizyty duszpasterskiej, podczas której spotykał wielu ludzi starszych, chorych, samotnych, dla których jedynym dobrym momentem dnia jest Różaniec.
 
Kolejnym punktem w programie była Droga krzyżowa na Jasnogórskich Wałach, podczas której niesiony był krzyż z wbudowanymi relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Następnie, podczas Nieszporów ludowych ku czci NMP, uczestnicy dowiedzieli się, jak uwielbienie Maryi przekładać na codzienne życie. Na koniec dnia uczestniczyli w  Apelu Jasnogórskim.
 
Drugi dzień rozpoczął się śpiewem Godzinek ku czci NMP, a następnie w Bazylice Jasnogórskiej była sprawowana uroczysta Msza św. zawierzająca wspólnoty tradycji łacińskiej Matce Bożej.  W homilii podkreślone zostało, że wierni przybyli na Jasną Górę, aby zamanifestować swoją wiarę, ale również potrzebę opieki duszpasterskiej nad uczestnikami tradycyjnej liturgii. Zaznaczono również, że obecna pielgrzymka rozpoczyna „mikro cykl” codziennego, cichego pielgrzymowania.