W Ślesinie odsłonięto pomnik bł. kard. Wyszyńskiego

11 listopada 2021 r., tekst: ks. ŁK; foto: HZ

W Ślesinie odsłonięto pomnik bł. kard. Wyszyńskiego

W czwartek, 11 listopada, ślesińskie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła Eucharystia w intencji Ojczyzny sprawowana w kościele św. Mikołaja i Dobrego Pasterza. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Leszek Rybka, a koncelebrowali: ks. Krzysztof Kaźmierczak (par. Kijowiec), ks. Zbigniew Raj (par. Ostrowąż), ks. Bogusław Binda MIC (par. Licheń).

„Boża Opatrzność działa w sposób konkretny i bezpośredni; obejmuje sobą wszystko, od najmniejszych rzeczy aż po wielkie wydarzenia świata i historii (por. KKK 302-303)” – mówił w homilii dziekan dekanatu ślesińskiego. W swojej refleksji zwrócił uwagę na obowiązek dotyczący wszystkich pokoleń – „wdzięczności za łaskę niepodległości ojczyzny”. Kaznodzieja wskazał, że tożsamość i świadomość narodowa, nasza miłość do kraju musi wzrastać, by „uzdolniła nas do wcielenia w życie dewizy Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Kaznodzieja przywołał słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego w Krakowie w maju 1974 r. które rzucają światło na współczesne wydarzenia: „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej. Będziemy kochali wszystkich ludzi na świecie, ale w porządku miłości. Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi”.

Po Eucharystii grzmiące tony orkiestry prowadziły zgromadzonych na ul. Polną, gdzie stanął obelisk upamiętniający bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ślesińska orkiestra zaintonowała „Mazurka Dąbrowskiego”. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał ślesiński proboszcz – ks. Leszek Rybka wraz z burmistrzem miasta – Mariuszem Zaborowskim.

„Chcemy przede wszystkim uczcić narodowych bohaterów, którzy nie pozwolili zapomnieć o istnieniu naszego państwa” – mówił burmistrz Ślesina. Włodarz podkreślił, że niepodległość wywalczona przez przodków jest wielkim darem, ale i zobowiązaniem, powtarzając za bł. Kardynałem: „sztuką jest dobrze żyć dla Ojczyzny”. Okolicznościowy apel pamięci przygotowali uczniowie ZSP im. Tadeusza Kościuszki w Ślesinie.

Wśród licznych delegacji składających kwiaty na miejscu upamiętniającym Prymasa Tysiąclecia, byli m.in.: wicestarosta koniński – Władysław Kocaj; komendant policji – st. asp. Mariusz Zieliński; druhowie i druhny z gminnych jednostek OSP;  radni powiatu konińskiego.

Pomnik bł. kard. Wyszyńskiego powstał dzięki staraniom rodziny Z. J. Radzimskich, we współpracy z władzami samorządowymi.