Włocławek: wykład otwarty TTN poświęcony bł. kard. Wyszyńskiemu

23 lutego 2022 r., tekst: al. MM; foto: ks. JG

Włocławek: wykład otwarty TTN poświęcony bł. kard. Wyszyńskiemu

W środę, 23 lutego, o godz. 16.00, w auli Prymasa Stefana Wyszyńskiego WSD we Włocławku miał miejsce wykład otwarty, poświęcony bł. Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu. Organizatorem wydarzenia było Teologiczne Towarzystwo Naukowe Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Obecni byli członkowie TTN, profesorowie WSD, pracownicy Kurii, księża, katecheci, siostry zakonne, alumni włocławskiego seminarium oraz osoby świeckie.

Konferencję rozpoczął ks. prał. dr hab. Lech Król, prezes Teologicznego Towarzystwa Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Wykład pt. „Aktualność chrześcijaństwa wobec ideologii w nauczaniu bł. Stefana kard. Wyszyńskiego” przygotowany przez ks. prof. dr hab. Pawła Bortkiewicza (UAM w Poznaniu). Prelekcję, z powodu choroby autora, odczytał ks. prał. dr hab. Lech Król, prezes TTN.

Ksiądz profesor odwołując się do współczesnej Prymasowi Polski historii, wskazał na relacje między bolszewizmem a marksizmem. Dalej podkreślił nieprzemijalną wartość chrześcijaństwa.  „Biskup Wyszyński w swoich wypowiedziach wskazuje jak nauka Chrystusa kształtuje postawy polityczne i ekonomiczne. Ponadto wychowuje człowieka do właściwej postawy ewangelicznej” – kontynuował ksiądz profesor.

„Marazm chrześcijaństwa nie wypływa z przemijalności chrześcijaństwa, ale z niewłaściwego rozumienia radykalizmu nauki Chrystusa. Czy my wierzymy w realną obecność Boga w Kościele? To pytanie jest jeszcze mocniej nasilone poprzez trwający Synod Biskupów o synodalności”– zakończył odczyt wykładu ks. prof. Bortkiewicza, prezes TTN WSD we Włocławku.

Po wysłuchaniu prelekcji, miała miejsce dyskusja, której przewodniczył ks. prał. dr Jacek Kędzierski. Wśród odnoszących się do poruszanych zagadnień znaleźli się przedstawiciele środowiska księży, katechetów i osób świeckich.