Biskup Włocławski poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi

25 marca 2022 r., tekst i foto: ks. AT

Biskup Włocławski poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi

Nabożeństwo zawierzenia, Droga Krzyżowa i Msza św. o pokój na Ukrainie i całym świecie oraz całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni diecezji włocławskiej modlili się o zakończenie wojny i nawrócenie Rosji w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Punktualnie o godz. 17.00, 25 marca, w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i całym Kościołem bp Krzysztof Wętkowski, klęcząc przed Najświętszym Sakramentem w bazylice katedralnej we Włocławku, zawierzył Matce Bożej świat i wszystkich ludzi, a szczególnie Ukrainę i Rosję, odczytując Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Wraz z Księdzem Biskupem w świątyni obecni byli prezbiterzy, alumni WSD, siostry zakonne oraz wierni świeccy, wśród których nie zabrakło obywateli Ukrainy.

Nabożeństwo zawierzenia zakończyło rozważanie tajemnicy Różańca Świętego: Zmartwychwstania Pana Jezusa oraz śpiew Suplikacji.

Następnie miała miejsce Droga Krzyżowa w intencji pokoju, którą poprowadził ks. Kamil Chabasiński.

Kulminacyjnym momentem wieczoru była Msza św. o pokój, której przewodniczył ks. prał. Michał Krygier, kustosz bazyliki katedralnej. Homilię wygłosił ks. Łukasz Dzikiewicz. Zwrócił uwagę na moc modlitwy oraz konieczność trwania przy Chrystusie, aż po krzyż, jak Maryja. – Gdy Jezus nauczał i dokonywał cudów, otaczały Go tłumy. Ale pod krzyżem nie było prawie nikogo – zauważył homilista.

Nawiązując do biblijnej sceny kuszenia Jezusa na pustyni, podkreślił, że nie wolno dyskutować ze złem. – Tu nie ma miejsca na dyplomację, ale na zwrócenie się ku Bogu – mówił ks. Dzikiewicz. Zachęcił też wszystkich do nieustannej modlitwy o pokój.

Na zakończenie prosił, by Maryja odpowiedziała: „tak” na wszystkie prośby zanoszone o zaprzestanie wojny.

Przedłużeniem modlitewnego skupienia była całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu we włocławskim Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei (klasztor ojców franciszkanów).

Podobny przebieg miały uroczystości we wszystkich parafiach diecezji włocławskiej. Kielka dni temu bp Wętkowski przyłączył się do apelu abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, prosząc księży proboszczów, aby w wyznaczonym dniu i godzinie odmówili w kościołach Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Niektóre parafie włączyły się też w akcję „Adoracja bez granic”.