Bp Wętkowski modlił się za zmarłych biskupów i członków Kapituły Katedralnej

2 listopada 2021 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Bp Wętkowski modlił się za zmarłych biskupów i członków Kapituły Katedralnej

Liturgiczne wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada) to dzień szczególnej modlitwy za tych, którzy odeszli do wieczności. Tego dnia, w godzinach porannych, ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej za zmarłych biskupów diecezjalnych i pomocniczych posługujących w Kościele włocławskim oraz zmarłych członków Kapituły Katedralnej.

W krótkim rozważaniu bp Wętkowski zaznaczył, że dzień zaduszny skłania do rozważenia własnej drogi ku wieczności. W dalszej części przytoczył fragmenty utworu Ludwika Girauda „W drodze ku wieczności”, w którym autor mówi o niepokojach związanych z kresem swojego życia i spotkaniu z Bogiem, do którego zwraca się w modlitwie: „Ojcze najlepszy, pomóż mi przygotować się na ten dzień (…). Zachowaj mnie na prostej drodze. Podtrzymuj mnie w wierności Tobie. Umacniaj moją wolę w obowiązkach, a moje serce w poświęcaniu i całe moje życie w Twojej służbie”.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup przypomniał o możliwości uzyskania odpustu za zamarłych pod zwykłymi warunkami, który można otrzymać przez cały listopad. Dekret w tej sprawie wydała Penitencjaria Apostolska.

Po Mszy św. biskup włocławski modlił się w kryptach katedry, gdzie spoczywają zmarli biskupi, m.in. śp. bp Bronisław Dembowski.