Bp Wętkowski spotkał się z księżmi seniorami

23 grudnia 2021 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

Bp Wętkowski spotkał się z księżmi seniorami

Wieczorną modlitwą Kościoła, Nieszporami, rozpoczęło się przedświąteczne spotkanie bp. Krzysztofa Wętkowskiego z księżmi seniorami w Domu Dobrego Pasterza we Włocławku-Michelinie, 23 grudnia.

Po wspólnej celebracji Liturgii Godzin, której przewodniczył biskup włocławski, wszyscy przeszli z domowej kaplicy do miejscowego refektarza, gdzie w imieniu mieszkańców przemówił ks. prał. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz.

Na wstępie zaznaczył, że odczytana przed chwilą Ewangelia mówiąca o narodzinach Jezusa, przenosi zebranych „w godzinę dziejów, gdy Słowo stało się Ciałem”. Zaznaczył, że opłatek „jest znakiem miłości, która przychodzi z wysoka”, a dzielenie się nim oznacza „gotowość dzielenia się dobrem, miłością i pokojem”. W tym kontekście życzył biskupowi włocławskiemu i towarzyszącym jemu biskupom seniorom „otwarcia serca na miłość objawioną w Jezusie Chrystusie i na wszystkich spotkanych na drogach codzienności”.

Ks. Bagrowicz przypomniał również, że biskup Krzysztof Wętkowski swoją posługę w diecezji włocławskiej rozpoczął właśnie w michelińskim domu księży seniorów, do którego udał się z pierwszą wizytą po kanonicznym objęciu diecezji.

Nie zabrakło też przywołania 9. rocznicy święceń biskupich ordynariusza diecezji włocławskiej.

Słowami życzeń ksiądz profesor objął także wszystkich kapłanów gości oraz osoby na co dzień pracujące w domu seniora, dziękując ostatnim za ich służbę wobec podopiecznych, szczególnie chorych i niepełnosprawnych.

W odpowiedzi, biskup diecezjalny w pierwszej kolejności dołączył się do podziękowań pod adresem ks. kan. Marka Sobocińskiego, dyrektora Domu Dobrego Pasterza oraz wszystkich w nim posługujących.

Zwracając się do obecnych na spotkaniu księży seniorów wyraził wdzięczność za ich wieloletnią posługę duszpasterską na płaszczyźnie sakramentalnej, administracyjnej i naukowej zarówno w diecezji jak i poza jej granicami. Ksiądz biskup zaznaczył że te same życzenia pragnie złożyć wszystkim kapłanom seniorom w diecezji włocławskiej. Nawiązując do tekstów Nieszporów, życzył Bożego pokoju, miłości i cierpliwości, która – jak zaznaczył bp Wętkowski – jest pierwszym imieniem miłości.

Rozwijając zaś znaczenie senioratu, biskup diecezjalny stwierdził, że ów stan prowadzi do „istoty misji kapłańskiej”, ponieważ po latach czynnej pracy, „daje możliwość zanurzenia się w modlitwie, refleksji oraz pomocy innym, uwalniając od zajęć administracyjnych”.

Na zakończenie zachęcił księży seniorów do ofiarowania swoich cierpień i trudów podeszłego wieku w intencjach Kościoła, biskupów i prezbiterów macierzystej diecezji.

Po błogosławieństwie opłatków miała miejsce agapa – pełne radości spotkanie przy stole.