Prezbiterzy z życzeniami u biskupa włocławskiego

23 grudnia 2021 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Prezbiterzy z życzeniami u biskupa włocławskiego

W czwartkowe południe 23 grudnia wokół biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego i biskupów seniorów: Wiesława Meringa i Stanisława Gębickiego zgromadzili się prezbiterzy diecezji włocławskiej, by wyrazić bożenarodzeniowe życzenia.

Spotkanie rozpoczęło się kolędą oraz odczytaniem fragmentu Ewangelii ukazującego scenę narodzin Pana Jezusa.

W imieniu zgromadzonych przemówił ks. prał. dr hab. Jacek Szymański, penitencjarz katedralny. Nawiązując do słów Pisma Świętego zauważył, że nowo narodzony Zbawiciel był znakiem sprzeciwu i niepokoju do tego stopnia, że król Herod próbował Go zgładzić. Jezus „dzisiaj również jest niewygodny i niebezpieczny, że nawet rządcy świata, monarchowie, sugerują w swoich dokumentach, żeby Jego świąt nie nazywać Bożym Narodzeniem, żeby nie urazić czułych i demokratycznych uszu tych, którzy zachłysnęli się własną wolnością”, mówił ks. Szymański dodając, że Zbawiciel rodzi się także dziś dla każdego człowieka, aby dodać odwagi w trudnych i skomplikowanych czasach polskiej i eklezjalnej egzystencji.

Wspomniał również ważne wydarzenie mijającego roku dla Kościoła włocławskiego, którym było objęcie diecezji przez 77. biskupa włocławskiego. Nawiązując równocześnie do niedawnej 9. rocznicy święceń biskupich ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego, zapewnił o modlitwie o: mądrość, miłość i wytrwanie w wierze, co jest nawiązaniem do biskupiego zawołania bp. Wętkowskiego.

Życzeniami objął także obecnych biskupów seniorów, „by jak najdłużej służyli na chwałę Bożą Mistycznemu Ciału Chrystusa.

Swoje słowo ks. Szymański zakończył fragmentem „Kolędy dziecinnej” z 1936 r. według słów Kazimierza Wierzyńskiego.

Dziękując za życzenia biskup diecezjalny zauważył, że tajemnica Bożego Narodzenia od samego początku dokonywała się w trudnych czasach, poczynając od Betlejem, poprzez wszystkie wieki, aż po współczesność. „Jednak to, co nas utwierdza w trosce o Chrystusa do nas przychodzącego jest prawda, że On przychodzi nieustannie we wszystkich czasach i momentach życia człowieka, Kościoła i świata. Zawsze ten sam: cichy i pokorny”, mówi ksiądz biskup, wskazując na wartość i godność rodziny, zachęcając wszystkich, by służyli rodzinie, która przeżywa różne kryzysy. „Bez troski o rodzinę nie będzie przyszłości Kościoła ani narodu”, mówił bp Wętkowski, wyjaśniając, że choć atak przychodzi z zewnątrz, jest też owocem wewnętrznej słabości. W tym kontekście przestrzegał przed pokusą lenistwa i wygodnictwa, zachęcając do przypominania nauczania o rodzinie bł. kard. Wyszyńskiego, którego liturgiczne wspomnienie obchodzone będzie 28 maja.

W dalszej części hierarcha wspomniał wydarzenia do których przygotowuje się Kościół włocławski, wymieniając zbliżający się jubileusz 900-lecia diecezji oraz nawiedzenie Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony, do których przygotowania rozpoczną się w 2022 r.

Na zakończenie bp Krzysztof Wętkowski życzył wszystkim, by w niełatwych czasach byli znakiem pokoju i pojednania, którego źródłem jest osobiste spotkanie z żywym Jezusem, który narodził się w betlejemskiej stajence.