Spotkanie opłatkowe sióstr zakonnych w Domu Biskupim

23 grudnia 2021 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Spotkanie opłatkowe sióstr zakonnych w Domu Biskupim

W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia, 23 grudnia, o godz. 10.00 w Domu Biskupim zgromadziły się delegacje żeńskich zgromadzeń zakonnych, wraz z ks. prał. Lechem Królem, referentem ds. instytucji życia konsekrowanego diecezji włocławskiej, by złożyć świąteczne życzenia biskupowi włocławskiemu Krzysztofowi Wętkowskiemu oraz obecnym na spotkaniu biskupom seniorom: Wiesławowi Meringowi i Stanisławowi Gębickiemu.

Wydarzenie rozpoczęło się śpiewem kolędy i odczytaniem fragmentu Ewangelii według św. Łukasza, mówiącym o narodzeniu Pana Jezusa.

Następnie, w imieniu zgromadzonych, głos zabrała s. Estera Wójcik ZSNM, przełożona domu przy ul. Orlej we Włocławku.

Życzenia rozpoczęła od podziękowań za modlitwę oraz wszelkie znaki życzliwości i pomocy pośród ludzi, których Bóg stawia na ich drodze. Następnie, przywołując słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, życzyła „wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawiedzie”.

Odpowiadając na te słowa ks. bp Krzysztof Wętkowski zachęcił do częstego powracania do fragmentu Ewangelii ukazującego prawdę o narodzeniu Jezusa Chrystusa, która ukazuje prawdą, że Bóg przychodzi do człowieka w każdej rzeczywistości i w każdym czasie, „nie czekając na najlepszy moment, albo taki, w którym wszyscy będą zachwyceni Jego obecnością”. Kontynuując myśl, biskup włocławski tłumaczył, że Jezus dokonuje przemiany ludzkich serc i całego świata „w ciszy, delikatności, przy pomocy drobnych znaków”. W tym kontekście nawiązał do posługi sióstr zakonnych, realizujących charyzmat własnego zgromadzenia w konkretnej, zastanej rzeczywistości współczesnego świata i często również w ciszy, bez rozgłosu, czasem niedostrzegane. Dziękując siostrom za ich pracę, wyraził radość z powodu wielości zgromadzeń działających w diecezji.

Przypominając najważniejsze wydarzenie kończącego się roku dla Kościoła w Polsce, którym była beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, biskup diecezjalny zachęcił do modlitwy w intencji zgromadzeń oraz nowych powołań, przez wstawiennictwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, z ufnością, że Pan Bóg zadziała we właściwym czasie i w odpowiedni sposób. Wskazał też na liczne związki księdza kardynała z osobami życia konsekrowanego. Zachęcił tez do naśladowania postawy błogosławionego prymasa oraz kierowania się w życiu jego nauczaniem.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, pominięty został moment dzielenia się opłatkiem.

Spotkanie zakończyło krótkie spotkanie przy stole.