Wigilijna wieczerza we włocławskim seminarium

21 grudnia 2021 r., tekst: al. MM; foto: al. KR

Wigilijna wieczerza we włocławskim seminarium

W wieczór poprzedzający wyjazd alumnów włocławskiego seminarium duchownego na świąteczną przerwę (21 grudnia), miało miejsce spotkanie wigilijne alumnów, moderatorów, wykładowców i pracowników świeckich uczelni z biskupem włocławskim Krzysztofem Wętkowskim, w którym uczestniczył również biskup senior Stanisław Gębicki.

Radosne świętowanie rozpoczęło się kolędą „Wśród nocnej ciszy”, w wykonaniu chóru kleryckiego pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego. Następnie został uroczyście proklamowany fragment Ewangelii wg. św. Łukasza mówiący o narodzinach Pana Jezusa.

W dalszej części ks. dr Ireneusz Świątek, rektor WSD, powitał wszystkich obecnych. W swoich życzeniach, oparł się na doświadczeniu licznych pielgrzymek do miejsca narodzin Zbawiciela. „Dzięki Bogu, że Jezus  - Zbawiciel Ludzkości, narodził się w stajni, gdzie nie było luksusu. Gdyby narodził się w gospodzie, wpuszczono by tam mędrców, ale pasterze mieliby marne szanse” – mówił rektor WSD. „To pokazuje prawdę, że Bóg jest Zbawicielem każdego człowieka i że każdy może do Niego przyjść” – kontynuował ks. Świątek.

Nawiązując do wystroju Bazyliki Narodzenia Pańskiego zaznaczył, że jest ona utkana z licznych symboli. „Jednym z nich jest wejście do miejsca przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Mierzy ono ok. 150 cm wysokości i 100 cm szerokości. Dlatego wejście do środka wymaga wcześniejszego pochylenia się, które samo w sobie jest gestem pokory i uniżenia względem wielkiej tajemnicy Wcielenia” – zaznaczył ksiądz rektor.

Następnie, w imieniu wspólnoty kleryckiej, słowa życzeń wypowiedział al. Jacek Wieczorkiewicz, dziekan ogólny alumnów.

Dziękując za wszystkie serdeczne słowa, ksiądz biskup nawiązał do myśli księdza rektora i zaprosił wszystkich do pielęgnowania w sobie pokory, którą można dostrzec w opisie narodzin Zbawiciela. „Nie wystarczy mieć wiedzę teologiczną, ale postawę otwartości i pokory wobec Bożego planu zbawienia. Uczeni w Piśmie, mimo, że dobrze wiedzieli, gdzie narodzi się Mesjasz, nic z tą wiedzą nie zrobili. A pasterze, którzy nie mieli wykształcenia rozpoznali przyjście Boga na ziemię” - mówił bp Wętkowski.

Dziękując moderatorom, profesorom, siostrom zakonnym i pracownikom świeckim włocławskiego seminarium zaznaczył, że jest to trudna posługa towarzyszenia alumnom w podążaniu drogom ku kapłaństwu. „Wszyscy razem tworzymy jeden dom i jedną wspólnotę, dążącą ku Chrystusowi” – mówił hierarcha.

„Święta Bożego Narodzenia to moment, kiedy można zacząć wszystko od nowa. Kończy pewien okres, ale jednocześnie otwiera nowy etap. Życzę wszystkim zgromadzonym, aby zbliżające się święta, były właśnie takim czasem, czasem odnowy i rozpoznania przyjścia Pana” – zakończył swoje przesłanie biskup diecezjalny.

Spotkanie przy stole i wspólny śpiew kolęd oraz upominki przygotowane dla wszystkich przez biskupa włocławskiego zakończyły wyjątkowy wieczór.