WSD: wystawa poświęcona bł. Prymasowi Tysiąclecia


21 grudnia 2021 r., tekst: al. MM; foto: al. KR

WSD: wystawa poświęcona bł. Prymasowi Tysiąclecia

W środę, 21 grudnia br., w auli św. Tomasza z Akwinu w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku odbyło się spotkanie otwierające wystawę pt. „Stefan Wyszyński”. Jest to biograficzna ekspozycja elementarna, przygotowywana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.
 
Na początku zebranych gości powitał ks. dr Ireneusz Świątek, rektor WSD.
 
Następnie wszyscy zaproszeni goście wysłuchali świadectwa Anny Rastawickiej, naocznego świadka życia błogosławionego Prymasa Tysiąclecia. Prelegentka, która na co dzień posługuje przy Instytucie Prymasowskim w Warszawie, ukazała najważniejsze momenty związane z życiem i nauczaniem Kardynała. „Kiedy patrzył na prześladowanie Kościoła, najbardziej bolało go odbieranie wiary młodemu pokoleniu. W jednej z konferencji mocno zaznaczał, że powstają specjalne organizacje, które chcą wyrwać z młodego pokolenia chęć podążania drogą wiary”, mówiła, przypominając słowa Prymasa Tysiąclecia, który jako receptę na wszelkie szerzące się zło, nakazywał: „wszystko postawić na Maryję”.
 
„Ksiądz Prymas w Maryi widział pomoc i obronę przeciwko szatanowi i wszelkim mocom zła. Nie pozostał tylko na etapie słów, ale sam dał przykład zawierzenia Maryi, chociażby w okresie internowania” – mówiła p. Anna.
 
Kończąc swoje wystąpienie przypomniała kolejną wskazówkę, jaką daje Prymas Tysiąclecia na obecne, trudne czasy: „Najważniejszy jest szacunek dla człowieka. [Prymas Wyszyński] robił wszystko, żebyśmy bardziej byli ludźmi dla siebie, żeby nie było wali klas, żeby ludzie nie byli dla siebie przeciwnikami, ale braćmi. Najważniejszy na ziemi jest człowiek”.
 
„Bóg z nikogo nie rezygnuje. Podziwiałam Księdza Prymasa za jego umiejętność przebaczania swoim nieprzyjaciołom, mimo obelg i doznawanych krzywd. […] Bóg kocha naszych większych lub mniejszych nieprzyjaciół. Prośmy o wstawiennictwo bł. Kard. Wyszyńskiego, aby z nieba, gdzie wszyscy zmierzamy wstawiał się za nami” – zakończyła p. Rastawicka.
 
Zwieńczeniem uroczystości był występ muzyczny uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku.
 
Po części artystycznej, ks. Zbigniew Łukasik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, przedstawił zgromadzonym treść wystawy i zachęcił wszystkich zgromadzonych do zapoznania się z nią.
 
Przygotowane do ekspozycji zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Agencji Fotograficznej East News, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej (AIPN), Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego (AIPSKW), Centrum Życia i Rodziny, Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), domeny publicznej i zbiorów prywatnych.
 
Bł. Kard. Stefan Wyszyński, zgodnie z uchwałami Sejmu i Senatu, znalazł się wśród patronów roku 2021. 28 maja 2021 r. przypadła 40. rocznica śmierci prymasa, a 3 sierpnia – 120. rocznica jego urodzin.