Czernikowo: posadzono dąb na cześć bł. kard. Wyszyńskiego

12 listopada 2021 r.

Czernikowo: posadzono dąb na cześć bł. kard. Wyszyńskiego

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Czernikowie rozpoczęły się od krótkiego montażu słowno-muzycznego, w który zaangażowali się zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy parafii oraz gminy. Swoje talenty recytatorskie i wokalne zaprezentowały najpierw dzieci z czernikowskiego przedszkola. Następnie o odpowiedni nastrój zadbał zespół „Jutrzenka”, wykonując utwory związane z tamtymi wydarzeniami.

Kolejnym punktem obchodów było zasadzenie dębu przy kościele parafialnym. Z taką inicjatywa wystąpili przedstawiciele gminy, Rady Parafialnej i Związku Jaszczurczego. Ks. dr hab. Krzysztof Graczyk, proboszcz parafii, uczestniczył w zasadzeniu, a następnie poświęcił dąb. Drzewo, na cześć bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, zostało nazwane „Stefan” i ma parafianom przypominać i wzywać do jedności, sprawiedliwości i miłości społecznej, którą tak mocno głosił Błogosławiony Prymas Tysiąclecia.

Zasadzenia dokonali wspólnie ksiądz proboszcz oraz przedstawiciele parafii i władz samorządowych.

Dąb został posadzony na placu przy kościele parafialnym od strony północnej.

Po okolicznościowych mowach rozpoczęła się Msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny przez ks. Damiana Donderowicza.

Zwieńczeniem obchodów był przemarsz ulicami Czernikowa do gminnego parku, gdzie złożono pamiątkowe kwiaty i znicze, a wieczorem zostało zorganizowane ognisko patriotyczne przy którym zgromadzeni śpiewali pieśni patriotyczne.