Hubertus w Michelinie

7 listopada 2021 r.

Hubertus w Michelinie

Święty Hubert z Liège – m.in. obok myśliwych i leśników – jest także patronem jeźdźców. W okolicy liturgicznego wspomnienia św. Huberta (3 listopada) również jeźdźcy organizują – jedno z ważniejszych wydarzeń w jeździeckim kalendarzu – czyli tzw. Hubertusa.

Jeździecki Klub Sportowo-Rekreacyjny „Michelin”, wraz z Parafią Ducha Świętego we Włocławku, obchodził to święto w sobotę 6 listopada 2021 roku. Przed godziną 13.00 na teren przykościelny podjechała bryczka zaprzęgowa oraz jeźdźcy na swych koniach. Do nich dołączyli także przyjaciele koniarzy oraz sympatycy jeździectwa.  Pod przewodnictwem miejscowego proboszcza – ks. Sebastiana Osińskiego – sprawowana była Msza święta polowa. W przebieg liturgii włączyli się czynnie miłośnicy jazdy konnej.

Kolejnym punktem święta był wspólny wyjazd w teren zakończonym gonitwą za lisem. Lis, czyli doświadczony jeździec oznaczony lisią kitą, uciekał klucząc po wyznaczonym terenie gonitwy. W związku ze zróżnicowaną sprawnością i stopniem zaawansowania uczestników, gonitwę zamieniono dla części jeźdźców na szukanie lisa. Taki bezpieczny Hubertus rozpoczął się tradycyjnym wyjazdem w teren zakończonym na wyznaczonym miejscu, gdzie schowany był lis.

Na podstawie informacji przygotowanych przez ks. Krzysztofa Tomaszewskiego