Koncert „Ku wolności” w Sanktuarium św. Józefa

15 listopada 2021 r., tekst: Kacper Włodarczyk; foto: Edyta Bartczak, Kacper Włodarczyk

Koncert „Ku wolności” w Sanktuarium św. Józefa

Listopad jest miesiącem szczególnej pamięci o czasach, gdy Polska po 123 latach niewoli, krocząc drogą „ku wolności”, znów stała się niepodległą. Wdzięczni za dokonania przodków i dumni z bycia Polakami, wspominano ten wyjątkowy czas w Sanktuarium św. Józefa we Włocławku wraz z Dziewczęcym Chórem Katedralnym Puellae Orantes z Tarnowa pod dyrekcją założyciela chóru ks. prał. Władysława Pachoty i Aleksandry Topor, przy akompaniamencie Łukasza Farcinkiewicza.

W sobotni wieczór, 13 listopada, odbył się koncert „Ku wolności”, podczas którego młode artystki zaprezentowały zgromadzonym parafianom i gościom aranżacje znanych pieśni, m. in.: Bogarodzico Dziewico, Moja piosnka, Jak szczęśliwa Polska cała, Nie rzucim, Chryste oraz mszę napisaną specjalnie dla tarnowskiego chóru: Missa pro Patria (Kyrie, Gloria, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei, Dona nobis pacem) z motywami Bogurodzicy, Mazurka Dąbrowskiego czy utworów Chopina.

Na koniec koncertu ks. bp Wiesław Mering podziękował, na ręce założyciela chóru, za przepiękne przygotowanie dziewcząt i prowadzenie grupy, która nawet w nazwie ma nie tyle śpiew, co modlitwę. Wspomniał, że to już druga wizyta chóru we Włocławku, pierwszy raz tarnowska młodzież występowała w katedrze włocławskiej w 2015 r.

Nazajutrz, podczas niedzielnej Eucharystii pod przewodnictwem księdza proboszcza, uczestnicy liturgii mogli usłyszeć Puellae Orantes wykonujące m.in. Misericordias Domini, Ubi Caritas et amor, O Boże dzięki Ci składamy oraz Panis angelicus w solowym wykonaniu Aleksandry Topor.

Ks. Marcin Ziółkowski (Dyrektor włocławskiego Chóru Katedralnego) ukazał w homilii związek śpiewu chóralnego z codziennym życiem w każdej wspólnocie, zwłaszcza rodzinnej: słuchanie siebie nawzajem, wspieranie stojących obok, powstrzymywanie się przed dominowaniem. Nieodzownym elementem każdego chóru jest dyrygent – mówił kaznodzieja, a naszym dyrygentem jest Jezus Chrystus i posłani przez Niego kapłani wskazujący nam drogę, po której powinniśmy kroczyć, by harmonijnie zgrać się z boskim planem.

Po Eucharystii dziewczęta wykonały kilka utworów ze swojego patriotycznego repertuaru. Obecna na Eucharystii Aneta Jędrzejewska, wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podziękowała młodym artystkom, ich opiekunom i organizatorom za wydarzenie, które pielęgnuje daną i zadaną nam wolność. Występy Chóru objęte były Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz zostały dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na zakończenie ks. prał. Janusz Bartczak wręczył opiekunom chóru figurki św. Józefa, patrona sanktuarium, a każdej z dziewcząt pamiątkowe zestawy z fabryki fajansu, które niewątpliwie kojarzą się z Włocławkiem.